A paradicsom (Solanum lycopersicum) bemutatása, gondozása
A paradicsom az egyik legkedveltebb zöldségünk, amelyet számos ételünk alapanyagaként használunk fel. Nagyon fontos, hogy jól megválasszuk a telepítési helyét, és megfelelően gondozzuk, hogy egészséges és bőséges termést kapjunk. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan lehet hatékonyan gondozni a paradicsom növényeket.
Eredete
A paradicsom eredetileg Dél-Amerikából származik, és a Solanum lycopersicum nevű növényfajhoz tartozik. A mai napig az egyik legnépszerűbb zöldség világszerte, és számos fajtája létezik, amelyek eltérő méretűek, formájúak és színűek lehetnek.
Elhelyezés
A paradicsomnak olyan helyet kell választani, ahol sok napfény éri, és a talaj jól vízelvezető. A talaj pH-jának körülbelül 6,0-6,8 között kell lennie. A növények számára ideális elhelyezési hely az, ahol a korábban szerves anyaggal táplált földművelő rendszerrel gazdagított talaj található. A paradicsomot a kerti talajba, vagy nagyobb cserepekbe, edényekbe is ültethetjük.
Hőigény
Melegigényes növény, és a termesztéséhez legalább 15-20 Celsius fokos hőmérsékletre van szüksége. Az optimális hőmérséklet 21-24 Celsius fok között van. Ha hideg időjárás van, akkor a paradicsom növények fejlődése lassabb lesz, és az érési idő is meghosszabbodik.
Öntözés
Rendszeresen kell kapniuk vizet, de nem szeretik a túlzott nedvességet. A talajnak mindig kissé nedvesnek kell lennie, de soha nem szabad túllocsolni. A növényeket célszerű reggel vagy este öntözni, amikor a hőmérséklet alacsonyabb.
Tápoldatozás
A paradicsom növényeknek szükségük van megfelelő tápanyagokra a bőséges terméshez. A legfontosabb tápanyagok a nitrogén, a foszfor és a kálium. Az első tápanyag adagolást az ültetéskor kell elvégezni, majd a növények növekedésével együtt folyamatosan adagoljunk nekik tápanyagot.
Metszés
Általában nem szükséges metszés, de ha a növények túl bokrosak vagy túl sok gyümölcsöt hoznak, akkor célszerű kicsit visszavágni őket. A metszés segíthet abban, hogy a növény több tápanyagot és energiát fordítson a gyümölcsök növekedésére és érésére.
Szaporítás
A paradicsomot a legkönnyebben magról szaporíthatjuk, de lehetőség van a hajtásokról történő szaporításra is. A magokat általában februárban-márciusban érdemes elvetni, és amikor a növények megfelelő méretűek, kiültetni őket.
Teleltetés
Általában nem szükséges teleltetni, mivel azok az egész évben termeszthetők. Ha azonban hideg téli hónapok vannak, akkor célszerű a növényeket beltéri helyen tartani, ahol biztosítani lehet a megfelelő hőmérsékletet és világítást.
Jellemző betegségek
A paradicsom növényeknek különböző betegségekkel szembe kell nézniük, például a fusarium és a verticillium rothadással, a levélfoltossággal, a rozsdával és a botritiszes penésszel. A megelőzés érdekében fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a növényeket, és a betegségek esetén azonnal megfelelő kezelést alkalmazzunk.
Összegzés
A paradicsom gondozása nem nehéz, de fontos, hogy figyeljünk a növényekre, és időben intézkedjünk, ha bármilyen probléma merül fel. A megfelelő elhelyezés, hőmérséklet, öntözés és tápanyagellátás segíti a növények növekedését és egészségét, és a bőséges termést eredményezi. Ne feledjük, hogy a paradicsom egy különleges és finom zöldség, amelynek termesztése élmény lehet minden kertész számára.
A legnépszerűbb paradicsom fajták
Lugas F1
Házikertbe támrendszer melletti termesztésre és fűtetlen fólia alatti hajtatásra alkalmas fajta. Folytonos növekedésű, az őszi fagyokig szedhető. Kemény, jó minőségű bogyói megnyúlt gömb alakúak, 60-70 g átlagtömegűek.
Kecskeméti 3 F1
Determinált növekedésű. Fűtetlen fólia alatti hajtatásra és korai szabadföldi termesztésre ajánlott. Egy időben érő bogyói közép-nagyok, kemények, megnyúlt gömb alakúak, súlyuk 70-80 g. Igen jó ízű, jól szállítható.
Kecskeméti-407
Determinált növekedésű. Erőteljes bokrot képező, középérésű fajta. Bogyói lapított gömb alakúak, sokrekeszűek 120-130 g tömegűek, kocsánymentesen válnak le. A fuzáriumos és verticilliumos tőelhervadásnak ellenáll. Friss fogyasztásra ajánlott fajta.
Kecskeméti 549
Középkorai érésű fajta. Vetéstől számítva 120-125 napos tenyészidejű. Bogyói egy színből érnek, kissé megnyúlt, szögletes alakúak, átlagsúlyuk 60-70 g. Főként befőzésre javasolt, hámozásra is alkalmas.
Kecskeméti jubileum
Erős növekedésű determinált, középérésű fajta, szabadföldi termesztésre. Szára erős, szilárd, erőteljes lombozatú. Bogyója nagy, lapított gömb alakú, 110-120 g tömegű, lédús. Befőzésre javasolt, jó ízű paradicsom.
Manó
Korai szabadföldi termesztésre ajánlott, 35-45 cm magasra növő, erős szárrendszerű, determinált növekedésű paradicsomfajta. Rendkívül korai, gyors fejlődésű. Koraisága az első szabadföldi paradicsomtermést biztosítja. Bogyói szabályos gömb alakúak, 50-60 g tömegűek, pirosra érnek és jóízűek. Friss fogyasztásra alkalmas házikerti fajta.
Korall
Közepes tenyészidejű (125-130 napos) szabadföldi termesztésre ajánlott. A legjobb ízű paradicsomfajta. Determinált növekedésű, erőteljes bokrot képez. Jól kötődő, kiváló termőképességű. Bogyói egy színből érnek, egyöntetűek, 120-130 g tömegűek, a szállítást jól bírják. Könnyen, jól szedhető bogyói kocsánymentesen válnak le. Friss fogyasztásra és házikerti termesztésre javasolt. Verticilliumos és fuzáriumos tőhervadásnak ellenáll.
Mobil
Determinált, erőteljes növekedésű, középkésői, nagy termőképességű, szabadföldi fajta. Lapított gömb alakú, 120-140 g-os bogyói friss fogyasztásra és sűrítmény készítésére ajánlottak.
Zömök
Korai érésű, determinált növekedésű, friss fogyasztásra és sűrítmény készítésére alkalmas. Bogyója megnyúlt hengeres, kemény, 60-70 g átlagtömegű, sokáig a száron tartható, repedésre nem hajlamos.
Elán F1
Korai szabadföldi termesztésre javasolt, determinált növekedésű hibrid. Igen korai fajta, tenyészideje 105–110 nap. Edzett, erős palántából ültessük. Termőképessége kiváló, alacsony hőmérsékleten is jól kötődik. Bogyói egy színből érnek, gömb alakúak, 80–90 g tömegűek, jól szállíthatók. Friss fogyasztásra alkalmas, jó ízű paradicsom. Verticilliumos tőhervadásnak ellenáll.
Tomosa F1
Fürtös termésű hibrid, az őszi fagyokig szedhető. Kemény bogyói gömb alakúak, átlagtömegük 80 g.
Ace 55
Determinált növekedésű, középkései házikerti fajta. Óriás, enyhén lapított gömb alakú bogyói 180-220 g-osak. Színe sötétpiros, friss fogyasztásra, befőzésre kiváló. Betegségekkel szemben ellenálló.
Marmande
Közepes tenyészidejű, erős növekedésű determinált fajta. Gerezdes, lapított gömb alakú 120-140g-os bogyói kocsánymentesen szedhetők. Friss fogyasztásra, befőzésre kiváló.
Ökörszív
Középkései, magas növésű, szabadföldi fajta. Kárminpiros színű termése szív alakú, átlagtömege 400-450 g. Húsos, nagyon jó ízű paradicsom, mely befőzésre és friss fogyasztásra kiváló.
Brutus
Korai, folytonnövő fajta (1,9 m) szabadföldi termesztésre. Termése megnyúlt gömb alakú, 260 g átlagtömegű, egy színből érő. Íze finom, zamatos, befőzésre kiváló.
Roma VF
Determinált, erőteljes növekedésű, középkésői, nagy termőképességű, szabadföldi fajta. Lapított gömb alakú, 120-140 g-os bogyói friss fogyasztásra és sűrítmény készítésére ajánlottak.
San Marzano
Középkései folytonnövő házikerti fajta. Hosszú, hengeres alakú bogyói 100-130 g-osak, kevés magot tartalmaznak. Színe sötétpiros, friss fogyasztásra, befőzésre kiváló, jól hámozható, salátának könnyen szeletelhető.
Romus
Középmagas növésű, szabadföldi fajta. Sárga színű termése gömbölyű, átlagtömege 110-125 g. Húsos, nagyon jó ízű paradicsom, mely friss fogyasztásra alkalmas.
Krími fekete
A Fekete tenger mellől származó ízletes, gömb alakú, 150-250 g átlagtömegű, erőteljes növekedésű paradicsomfajta.
Kép forrása: Emőke Dénes, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Forrás: ZKI.hu