A tőzeglégy bemutatása
A kertészkedők számára ismerős lehet a bosszantó tőzeglégy (Bradysia sp.), ami gyakran körbefuttatja a növények cserépét, főként ősszel és télen, akkor is abban az esetben, ha az öntözési szokásaink nem változnak a nyárhoz képest. A következőkben bemutatjuk, hogyan ismerhetjük fel ezeket az apró rovarokat, és hogy mit tehetünk a tőzeglégy ellen házilag.
Ismerd fel a tőzeglegyet
A tőzeglégy könnyen felismerhető, habár apró mérete miatt (kb. 3 mm) mégis feltűnik a környezetében. A cserép közelében rendszerint megtalálhatóak, fekete testűek, hosszú lábaik és csápjaik vannak, valamint az elülső szárnyukon Y alakú minta látható. A lárvák áttetszőek és fekete fejrészük van, féregszerű testükkel.
Milyen károkat okoznak a tőzeglegyek?
Bár a felnőtt tőzeglégyeknek nincs közvetlen kártétele a növényekre, lárváik komoly károkat okozhatnak. A talaj felső 5-7 cm-es rétegében élnek, és a gyökereket megrágva károsíthatják a növényeket. Emellett fő táplálékforrásuk a gombák, algák és bomló növényi anyagok.
Mit tehetünk a tőzeglégy ellen?
A tőzeglégy elleni védekezés fontos lépése, hogy csökkentsük az öntözés gyakoriságát, és hagyjuk a talaj felső rétegét megszáradni. Ez jelentősen csökkenti a lárvák túlélési esélyeit. Ajánlott továbbá agyaggolyóval takarni a talajt és rendszeresen összegyűjteni a lehullott növényi részeket. Friss talajba ültetés is segíthet hosszú távon.
Ha nem járunk sikerrel, még ezt megpróbálhatjuk:
Ha ezek a módszerek nem hoznak eredményt, próbáljuk meg gyéríteni a felnőtt egyedeket. A tőzteglégy ellen házilag is készíthetünk csapdát, ami a következőképpen néz ki. Öntsünk egy műanyag pohárba kevés almaecetet, adjunk hozzá néhány csepp mosogatószert, majd fedjük le átlátszó fóliával, amire 3 mm-es lyukat szúrunk. Helyezzük el a poharat a növény közelében. A tőzeglégyek vonzódni fognak az almaecet illatára, majd a pohárba belépve kijönni már nem tudnak.
Egy másik hatékony módszer a szakboltokban kapható sárga csapdák alkalmazása a növény közelében. Ezek a módszerek segítenek a tőzeglégy populációjának csökkentésében és a növények védelmében.
Kép forrása: AfroBrazilian, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons