A korallbogyó (Nertera granadensis) egy igazán bájos és egyedi megjelenésű évelő szobanövény. Kicsi mérete és gömbölyded formája miatt ideális választás azoknak, akik szeretnének egy mutatós, mégis helytakarékos növényt maguk körül. Arról nem is beszélve, hogy a korallbogyó gondozása igen egyszerű! De vigyázzunk! Lehet, hogy a korallbogyó mérgező? Cikkünkből kiderül…
A megfelelő elhelyezés és hőmérséklet szerepe
A korallbogyó gondozása során az elhelyezésre és a hőmérsékletre is kiemelten figyeljünk. A növény kedveli a világos, félárnyékos helyeket, ezért ideális elhelyezés lakásban olyan területen lehet, ahol biztosított a megfelelő mennyiségű fény, ugyanakkor ne érje közvetlenül a tűző nap.
A hőmérséklet szempontjából az arany középút a megfelelő. Legyen meleg, de ne túl forró, a szobahőmérséklet ideális a számára. A hőmérsékleti tartomány, amelyben a korallbogyó jól érzi magát, 10-24 fok között van.
A víz az élet: Öntözés és tápoldatozás
Az öntözés kiemelkedő fontosságú a korallbogyó gondozásában. Bár a növény igényli a nedves környezetet, a túlzott öntözés ártalmas lehet számára. Ezért javasolt a langyos vízzel történő alulról történő öntözés, hogy a levelek ne érintkezzenek közvetlenül a vízzel, ami rothadáshoz vezethet.
Tápoldatozás terén a mérsékelt hozzáállás a legjobb. Havonta egyszer, virágzás időszakától a bogyók kifejlődéséig érdemes tápoldattal kiegészíteni a növény tápanyagkészletét. A megfelelő virágföld kiválasztása is fontos. Általános virágfölddel, ami jól vízelvezető, már remekül fejlődik a korallbogyó.
A korallbogyó mérgező?
Igen, a korallbogyó mérgező növény. A növény mérgező hatású lehet, ezért fontos óvatosan kezelni és elkerülni a növény bármilyen részének fogyasztását vagy érintését, különösen kisgyermekek és háziállatok számára. A mérgezés tünetei közé tartozhatnak a hányás, hasmenés, bőrirritáció és egyéb emésztési problémák. Amennyiben mérgezés gyanúja merül fel, azonnal forduljunk orvoshoz vagy állatorvoshoz.
Betegségek és kártevők
A korallbogyót nem fenyegetik különösebb kártevők, de a túlzott öntözésre és a nedves környezetre érzékeny. A szürkepenész a túlzott nedvesség miatt jelentkezhet, ezért fontos a megfelelő öntözési gyakorlat kialakítása.
Szaporítása
A Nertera granadensis szaporítása két módon történhet. Tavasszal a magokat vagy a rizómákat lehet felhasználni erre a célra. A megfelelő időpontot választva és gondoskodva az optimális körülményekről, az új növények gyorsan fejlődnek majd, hogy tovább szépítsék környezetünket.
Zárszó
A korallbogyó gondozása a figyelem és a megfelelő ismeretek birtokában egyszerű és rendkívül örömteli feladat. Bár a korallbogyó mérgező, mégis ha ápolt és boldog a növény, akkor sokáig kápráztat majd bennünket a lakásban. Ne feledjük tehát ezeket a gondozási tippeket, és hozzuk létre egy harmonikus kis zugot ezzel az elbűvölő növénnyel!
Érdekelnek egyéb szobanövények is? ITT kedvedre keresgélhetsz és tanulhatsz száz és száz csodás növényről.
Kép forrása: jacilluch, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons