A Viaszvirág, vagy Hoya, egy gyönyörű és népszerű szobanövény, amely lenyűgözi a növénykedvelők szívét varázslatos megjelenésével és kellemes illatával. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a Viaszvirág gondozásának, szaporításának és egyéb fontos szempontjainak kulcsfontosságú tényezőit, hogy segítsünk abban, hogy növényed egészséges és virágzó maradjon. Továbbá bemutatjuk a legelterjedtebb viaszvirág fajtákat is.
Viaszvirág (Hoya) ismertetése
Kimondottan nagy számban léteznek(Több, mint 200 faj.) viaszvirág fajták. A fajok közös jellemzője a viaszszerű bevonat a leveleken és virágokon, amelynek köszönhetően a növény könnyen felismerhető. A virágok hófehér, rózsaszín, vagy sárga színűek lehetnek, és kellemes, édes illatot árasztanak.
A legelterjedtebb viaszvirág fajták
Hoya kerrii
Egy Thaiföldről származó viaszvirág faj, mely szárkúszó növekedésű. Virágai fehérek és ernyőben nyílnak. Levélzetét szív alakú, húsos levelek alkotják. Az egyes leveleket kis cserépbe ültetik, így kerülnek a kertészetek polcaira, különösen Valentin-nap környékén, amikor az eredeti formájuk is rendkívül mutatós.
Hoya bella
Az Alsó-Burmából származó Hoya bella egy viaszvirág faj, melyet kis virágai alkotnak, melyek általában porcelánfehér színűek, közepük pedig bíbor árnyalatú. Illatos virágai rendszerint a nyári hónapokban nyílnak. Jól érzi magát függesztett növénytartóban, világos, kellemesen meleg és párás környezetben.
Hoya carnosa – Húsos viaszvirág / Porcelánvirág
A Dél-Kínától Ausztráliáig őshonos Hoya carnosa faj sokkal erőteljesebben növekszik, mint a Hoya bella, de egyébként hasonló a két faj. Virágai félgömb alakot öltenek, és elérhetők fehér, valamint piros és rózsaszín változatban is.
Ebben a fajban 2-3 levélszínű változatokat is találunk. A növény levelei zöld és bézs színűek, míg a Hoya carnosa ‘Tricolor’ változaté zöld, bézs és rózsaszín.
Hoya lacunosa
A Hoya lacunosa külsejében kissé eltér az előző két fajtól. Virágai ugyan szintén bogernyőt alkotnak, de a kis virágok inkább emlékeztetnek kis, kerek gombokra, mint csillagokra. Színük fehér, közepük világossárga. Levelei kerekdedek és hegyesedő levélvégekkel rendelkeznek.
Hoya multiflora
A Hoya multiflora Malajziából származó viaszvirág faj, mely a Hoya bellához hasonló gondozást igényel. Lecsüngő virágai sárga és fehér színűek, a virágok közepét sötét szín díszíti, és formájuk a lándzsahegyre hasonlít. Levelei méregzöld színűek, hosszúkásak és kissé hegyesedő levélvéggel.
Hoya linearis
Virágai ernyőt alkotnak és fehér színűek. Levelei húsosak, hosszúkásak, és a babra emlékeztetnek, ceruzavastagságúak. Mind levelei, mind virágai hosszú hajtásokról csüngnek, és lenyűgöző látványt nyújtanak, különösen egy függesztett növénytartóba ültetve.
A Viaszvirág gondozása lépésről lépésre
A Viaszvirág gondozása viszonylag egyszerű, ha követed az alábbi lépéseket:
1. Fényviszonyok
A Viaszvirágok imádják a világos, közvetlen napfényt, de kerüld a forró délutáni napok erős napsugarait. A nyári hónapokban a reggeli vagy esti napfény a legideálisabb. Beltérben tartva tartsd a növényt világos helyen vagy használj növényvilágítást.
2. Hőmérséklet és páratartalom
A Hoya növények kedvelik a melegebb hőmérsékleteket, de a hűvösebb téli hónapokat is jól viselik. Ideális hőmérsékleti tartományuk tavasszal és nyáron 18-24°C között, míg télen 13-16°C. A páratartalom nem kritikus tényező, és a szárazabb levegőt is jól viselik.
3. Talaj és ültetés
Válassz jó vízelvezető talajt a Hoya számára, hogy elkerüld a gyökerek rothadását. A növényt neültess mélyen, mivel könnyen gyökerezik és kúszik. Ültetéshez használj olyan virágcserépet, amelynek alján van lyuk a vízelvezetéshez.
4. Öntözés
Az öntözés során ügyelj arra, hogy a talaj felszíne megszáradjon két öntözés között. Kerüld a túlzott öntözést, mivel a Hoya nem tolerálja a pangó vizet és az gyökérrothadáshoz vezethet. Télen ritkábban öntözd.
5. Trágyázás
Trágyázd tavasztól kora nyárig hetente vagy kéthetente. Használj kaktuszoknak vagy szobanövényeknek kifejlesztett folyékony trágyát. A téli hónapokban csökkentsd a trágyázást vagy hagyd abba teljesen.
6. Metszés
A Hoya időnként hosszú hajtásokat növeszthet, amelyeket érdemes visszametszeni a megfelelő méret és formaválasztás érdekében.
A Viaszvirág szaporítása
A viaszvirág szaporítása legegyszerűbben dugványozással történhet. Íme néhány lépés a szaporításhoz:
- Válassz ki egy egészséges hajtást, és vágd le egy 5-15 centiméter hosszú darabját.
- Hagyd, hogy a vágott vége néhány napig száradjon, majd helyezd egy kis edénybe, amely jó vízelvezetésű talajjal van feltöltve.
- Tartsd a talajt kissé nedvesen, és helyezd a dugványt napfényes, világos helyre, de kerüld a közvetlen napfényt.
- A dugványoknak néhány hét alatt gyökerezniük kell. Amikor látod az új hajtásokat, átültetheted őket nagyobb cserépbe.
Összegzés
A Viaszvirág gondozása nem túl nehéz feladat. Egy gyönyörű szobanövény, amely megfelelő odafigyeléssell hosszú éveken át örömöt szerezhet. Ügyelj a megfelelő fényviszonyokra, hőmérsékletre, talajra, öntözésre és trágyázásra, hogy a növényed egészséges és virágzó maradjon. Ne feledd! Bármelyik viaszvirág fajták közül is választasz, ezzel az általános gondozási útmutatóval élvezheted ennek a varázslatos szobanövénynek a szépségét otthonodban vagy irodádban. Rendkívül hálás növény, amely kitartóan virágzik és lenyűgöző látványt nyújt. Amennyiben sikeresen gondozod a növényed, akkor érdemes megpróbálkozni a skszorosításával, hiszen a viaszvirág szaporítása sokkal könnyebb feladat, mint azt elsőre gondolja az ember!
Kép forrása: Patrick Clenet, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons