A bíboros hajnalka (Pharbitis purpurea) a szulákfélék családjába tartozó, egynyári növény. Dél-Amerikából származik, de mára az egész világon elterjedt.
Erőteljes növekedésű, kúszó vagy kapaszkodó növény, amely akár 3-4 méter hosszúra is megnőhet. Levelei szív alakúak, sötétzöld színűek. Virágai nagyok, tölcsér alakúak, és lehetnek bíborvörös, fehér, rózsaszín vagy kék színűek. A virágok délelőtt nyílnak, és délután záródnak.
Napos, meleg helyet igényel. A talaj legyen jó vízáteresztő képességű, és rendszeres öntözést igényel.
Kiválóan alkalmas kerítések, erkélyek, falak és teraszok takarására. A kúszó hajtásokat karókhoz kell rögzíteni, hogy ne boruljanak össze.
Gyógynövényként is ismert, a növény leveleiből és gyökereiből készült tea vizelethajtó, vérnyomáscsökkentő és gyulladáscsökkentő hatású.
Ültetése és gondozása
Magról szaporítható, a magokat március-áprilisban kell elvetni, cserépbe vagy szabadföldbe. A csírázáshoz 15-20 °C-os hőmérsékletre van szükség. A palántákat 6-8 hét után lehet kiültetni végleges helyükre.
A bíboros hajnalka gondozása egyszerű. A növényt rendszeresen kell öntözni, különösen a száraz nyári időszakban. A talaj legyen jó vízáteresztő képességű, hogy a növény gyökerei ne álljanak vízben.
Nem igényel trágyázást, a növényt a virágzás ideje alatt érdemes megmetszeni, hogy a bokrosodást elősegítse.
Betegségek és kártevők
A bíboros hajnalka viszonylag ellenálló növény, de a lisztharmat és a rozsda károsíthatja. A lisztharmat ellen réztartalmú készítményekkel, a rozsda ellen pedig gombaölő szerekkel lehet védekezni.
A bíboros hajnalka kártevői közül a levéltetvek, a pajzstetvek és a takácsatkák a leggyakoribbak. A levéltetvek és a pajzstetvek ellen rovarölő szerekkel, a takácsatkák ellen pedig atkaölő szerekkel lehet védekezni.
Teleltetlése
A bíboros hajnalka (Pharbitis purpurea) egy trópusi és szubtrópusi évelő növény, amely általában meleg éghajlatokon él. Hideg éghajlati viszonyok között azonban egynyári növényként kezelik. A teleltetése a következőképpen történhet:
- Őszi előkészítés: Ősszel, mielőtt beköszöntene a fagy, szükséges visszavágni a növényt. Vágd vissza, hogy csak rövid hajtások maradjanak, és távolítsd el a száraz, elhalt részeket.
- Gyökértörzs kiemelése: A bíboros hajnalka gyökértörzsét ki kell emelni a talajból. Ügyelj arra, hogy óvatosan és teljes egészében távolítsd el a földből a gyökértörzset.
- Tárolás: Távolítsd el a maradék talajt a gyökértörzsről, majd helyezd a növényt egy száraz, hűvös és jól szellőző helyre, például egy garázsba vagy pincebe. A megfelelő tárolási hőmérséklet körülbelül 5-10 Celsius fok között van.
- Szellőztetés: Időnként ellenőrizd a tárolt növényt, és szellőztesd a helyiséget, hogy megőrizd a megfelelő páratartalmat és elkerüld a penész vagy rothadás kialakulását.
- Tavaszi előkészületek: Tavasszal, amikor a fagy már elmúlt, készítsd elő a növényt a kiültetéshez. Áztasd be a gyökértörzset vízbe néhány órára, majd ültesd el a megfelelő helyre a kertedben vagy edényekbe a virágzáshoz.
Fontos megjegyezni, hogy a bíboros hajnalka hidegben nem fogja jól érezni magát, ezért fontos, hogy megfelelően védd a téli hidegtől a teleltetés során. Ha ezeket a lépéseket követed, lehetőséged lehet a sikeres teleltetésére, és a következő tavasszal ismét gyönyörű virágokat élvezhetsz.
Bíboros Hajnalka mag vásárlása >>
Kép forrása: Cbaile19, CC0, via Wikimedia Commons