A léggömbvirág, más néven hírharang (Platycodon grandiflorus), egy évelő növény, amely ázsiából származik, és elsősorban gyönyörű, harang alakú virágai miatt kedvelt. Nevét a bimbójának léggömbre emlékeztető formájáról kapta, amely kinyílva mutatja meg pompás virágait. A léggömbvirág gondozása és teleltetése nem bonyolult, de néhány fontos szempontot figyelembe kell venni a sikeres termesztés érdekében.
A Léggömbvirág gondozása és teleltetése
1. Ültetés és talaj
Talajigények
A léggömbvirág a jó vízelvezetésű, enyhén savas vagy semleges pH-értékű talajt kedveli. Az ideális talaj laza szerkezetű, tápanyagban gazdag és humuszos. Ha a talaj túl agyagos vagy nehéz, érdemes homokot vagy komposztot keverni hozzá a jobb vízelvezetés érdekében.
Ültetési hely
A léggömbvirág napos vagy félárnyékos helyet igényel. A teljes napfény elősegíti a bőséges virágzást. A félárnyékban is jól megél, de ebben az esetben kevesebb virágra számíthatunk.
2. Öntözés és páratartalom
Öntözés
A léggömbvirág mérsékelt öntözést igényel. Fontos, hogy a talaj mindig kissé nedves maradjon, de kerülni kell a túlöntözést, mert a pangó víz gyökérrothadást okozhat. A nyári melegben rendszeres öntözésre van szükség, míg a hűvösebb hónapokban csökkenthetjük az öntözések gyakoriságát.
Páratartalom
A léggömbvirág nem igényel különösebb páratartalmat, jól tűri a szárazabb levegőt is. Szobai környezetben is jól érzi magát, ha elegendő fényt és vizet kap.
3. Tápanyagigény
A növény tápanyagigénye mérsékelt. Tavasszal érdemes komposzttal vagy lassan oldódó műtrágyával dúsítani a talajt. A vegetációs időszakban havonta egyszer adhatunk neki folyékony tápoldatot is, hogy elősegítsük a virágzást és az egészséges növekedést.
4. Metszése
A léggömbvirág nem igényel rendszeres metszést. Az elvirágzott részeket azonban érdemes eltávolítani, hogy elősegítsük az újabb virágok fejlődését. A növény szárai elég erősek, de ha túl hosszúra nőnek, támrendszerrel megtámaszthatjuk őket, hogy elkerüljük a szárak megtörését.
5. Teleltetése
A Platycodon grandiflorus jól tűri a hideget, de érdemes mulccsal vagy lombbal takarni a tövét a téli hónapokra, hogy megvédjük a gyökereket a fagyoktól. Tavasszal, amikor a fagyveszély elmúlik, távolítsuk el a takaróanyagot.
6. Szaporítása
A léggömbvirág szaporítása történhet magról vagy tőosztással.
Magvetés
A magvetés ideális ideje a kora tavasz. A magokat beltérben vethetjük el, majd a palántákat később kiültethetjük a szabadba. A magok csírázása 2-3 hétig is eltarthat, és a fiatal növényeket fokozatosan szoktassuk a kinti körülményekhez.
Tőosztás
A tőosztás tavasszal vagy ősszel végezhető el. A Hírharang gyökérlabdáját óvatosan szedjük szét, ügyelve arra, hogy mindkét résznek elegendő gyökere és hajtása maradjon. Az új növényeket ültessük el a megfelelő távolságra egymástól, hogy elegendő helyük legyen a növekedéshez.
7. Kártevők és betegségek
A léggömbvirág általában ellenálló a kártevőkkel és betegségekkel szemben, de néhány problémával mégis szembesülhetünk.
Kártevők
Ritkán támadják meg levéltetvek vagy takácsatkák. Ezek ellen biológiai növényvédő szerekkel vagy rovarölő szappannal védekezhetünk.
Betegségek
A gyökérrothadás a túlöntözés következménye lehet, ezért fontos a megfelelő vízelvezetés biztosítása. A lisztharmat is előfordulhat, amit a növények között biztosított megfelelő légáramlással és gombaölő szerekkel kezelhetünk.
Összegzés
A léggömbvirág, vagy hírharang gondozása és teleltetése könnyű feladat kezdő kertészek számára is. Egy látványos évelő növény, amely kis odafigyeléssel hosszú éveken át díszítheti kertünket vagy otthonunkat. Megfelelő ültetési hely, mérsékelt öntözés és tápanyagellátás mellett a növény gazdagon virágzik, és kevés kártevő vagy betegség okoz gondot.
Kép forrása: Tatters ❀ from Brisbane, Australia, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons