Mindignyíló begónia (Begonia semperflorens) bemutatása, gondozása
A mindignyíló begónia (Begonia semperflorens) a begónia család egyik legismertebb és legnépszerűbb faja. Ez a növény kis termetével és nagy virágaival az egész évben színesítheti a kerteket és az erkélyeket. A mindignyíló begónia ápolása egyszerű, és ez a fajta kezdő kertészek számára is könnyen kezelhető.
Eredete
A Begonia semperflorens az Andok hegységben honos, és számos változata létezik. Az 1800-as évek óta termesztik a kertekben, és azóta világszerte elterjedt. A növény leginkább a trópusi és szubtrópusi területeken terjedt el, és manapság gyakran megtalálható dísznövényként az egész világon.
Elhelyezés
A mindignyíló begóniák naponos vagy félárnyékos helyen fejlődnek a legjobban. Az árnyékos helyekre ültetett növények lassabban nőnek, és kevesebb virágot hoznak. A növényt azonban nem szabad huzatos helyre vagy a közvetlen napsütésbe helyezni.
Hőigény
A mindignyíló begónia igényli a meleget, a legjobb hőmérséklet a növény számára 18-25 °C között van. A hidegebb hőmérsékleten a növény lassabban növekszik, és kevesebb virágot hoz.
Öntözés
A begóniának állandóan nedves talajra van szüksége. Az öntözést gyakran és kevés vízzel kell végezni, hogy a talaj mindig nedves legyen, de ne legyen túl vizes. A túlzott öntözés vagy a pangó víz a gyökerek rothadását okozhatja.
Tápoldatozás
A mindignyíló begónia rendszeres tápanyag-utánpótlásra szorul. A növényt hetente egyszer vagy kétszer tápozni kell, hogy biztosítsuk a megfelelő tápanyagmennyiséget. A virágzó időszakban érdemes olyan tápanyagokat választani, amelyek magas foszfortartalommal rendelkeznek.
Metszés
A mindignyíló begónia nem igényel különösebb metszést, azonban időnként érdemes eltávolítani az elszáradt vagy sérült leveleket, hogy ne terjedjenek el a káros kórokozók a növényen. Ha a begóniád nagyon elterült vagy túl sok oldalhajtása van, akkor egyszerűen csípjd vissza az oldalhajtásokat, hogy a növény alakja rendezettebb legyen.
Ha szeretnéd, hogy a begóniád ágaskodóbb legyen, akkor az alján hagyhatsz néhány levelet, majd a csúcsán vágd le a növényt. A begónia hamarosan kihajt újra, és így megkapod a kívánt formát.
Fontos azonban, hogy ne vágd vissza túlságosan a növényt, mert az jelentősen befolyásolhatja a virágzást és a növekedést. Mindig csak azokat a részeket vágd le, amelyek sérültek vagy elhaltak.
Szaporítása
A növény szaporítása két módon történhet: magvetéssel vagy hajtásdugványozással. A dugványozás hatékony módszer, hiszen könnyen begyökeresednek a hajtásvégek. Ehhez legalább 4 levéllel rendelkező hajtásvégeket válasszunk ki, távolítsuk el az alsó leveleket, majd ültessük a földbe úgy, hogy a talajszint alá kerüljenek. Fontos, hogy ne száradjon ki a talaj. Ha már jól meggyökeresedtek a dugványok, ültessük át őket jó vízáteresztő képességű, laza talajba.
Teleltetése
A mindignyíló begónia érzékeny a hidegre, ezért télen fontos, hogy megfelelő helyen tartsuk. Ideális hőmérséklet a teleltetéshez 10-15 °C körül van. Egy világos, de hűvös ablakpárkányon is áttelelhet, de figyeljünk arra, hogy ne érje a hideg fuvallat, és ne álljon hideg padlón.
A Begónia teleltetése nem mindig egyszerű feladat. Éppen ezért hosszabban kifejtettük ezt a folyamatot. ITT elolvashatja a Begóniák általános teleltetési módszereit.
Jellemző betegségek
A mindignyíló begónia általában egészséges növény, de különböző betegségek és kártevők is támadhatják. A levéltetvek, tripszek és takácsatkák gyakori problémák lehetnek. A gombás megbetegedések, mint a penész vagy a rozsda, is előfordulhatnak, ha túl nedves a környezetük.
Összegzés
A mindignyíló begónia színpompás virágai és folyamatos virágzása miatt ideális választás lehet a kertbe vagy a teraszra. A megfelelő helyen és gondozás mellett ez a növény éveken át élvezhető. A helyes öntözés, tápanyagellátás és a megfelelő teleltetés nagyon fontosak, hogy az egész évben virágzó begóniánk egészséges legyen. Ha gondoskodunk a megfelelő feltételekről, a mindignyíló begónia hálás növény lehet a kertünkben.
Érdekelnek további begónia fajták? Akkor ez a cikk neked való: A Legszebb Begónia fajták: 7 fajta, amit nem biztos, hogy ismertél!
Kép forrása: Kor!An (Корзун Андрей), CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons