A Citromverbéna bemutatása
A citromverbéna (Aloysia citrodora) egy illatos, évelő növény, amely eredetileg Dél-Amerikából származik, és a verbéna család tagja. Leginkább friss, citromos illatáról és aromájáról ismert, amelyet széles körben használnak fűszerezésre és gyógyászati célokra. A citromverbéna gondozása, teleltetése és szaporítása viszonylag egyszerű, de néhány speciális igényt figyelembe kell venni.
Növény ismertetése
- Botanikai Név: Aloysia citrodora
- Család: Verbenaceae (Verbénák családja)
- Közismert Név: Citromverbéna, citromillatú verbéna
Származás és elterjedés
- Eredet: Dél-Amerika (Argentína, Paraguay, Chile, Uruguay)
- Elterjedés: Széles körben termesztik a világ különböző részein, különösen meleg, mediterrán éghajlatú területeken.
Növénytani jellemzők
- Növekedési forma: Évelő cserje
- Magasság: Akár 1,5-2 méter magasra is megnőhet
- Szélesség: Általában 1-1,5 méter széles
Levelek
- Forma: Keskeny, lándzsa alakú
- Méret: 7-10 cm hosszú
- Szín: Világoszöld
- Illat: Erős citromillatú, különösen akkor, ha megdörzsölik vagy összetörik
Virágok
- Szín: Halvány lila vagy fehér
- Méret: Apró, 2-3 mm átmérőjű
- Virágzási idő: Nyár végén és ősz elején
- Illat: Finom, édes illat
Termés
- Típus: Kis, kemény kapszulák
- Méret: Kb. 4-6 mm hosszú
- Magok: Tartalmazza a növény szaporításához szükséges magokat
Felhasználás
- Kulináris: Leveleit teákhoz, italokhoz, édességekhez és salátákhoz használják
- Gyógyászati: Nyugtató hatású tea, emésztést segítő, és illóolaj formájában aromaterápiás célokra
- Kozmetikai: Illóolaja szappanok, krémek, és parfümök alapanyaga
A Citromverbéna gondozása lépésekre bontva
1. Talaj és ültetés
A citromverbéna legjobban jól drénezett, homokos vagy agyagos talajban érzi magát, amely enyhén savas vagy semleges pH-értékű. Ültetéskor ügyeljünk arra, hogy a növény körül jó vízelvezetésű talaj legyen, mivel a gyökerei nem tolerálják a túlzott nedvességet. A talajba kevert komposzt vagy szerves trágya segíthet a növénynek egészségesen növekedni.
2. Fényigény
A citromverbéna szereti a napfényt, és napi legalább 6-8 óra közvetlen napfényre van szüksége ahhoz, hogy teljes pompájában fejlődjön. Amennyiben beltéren neveljük, helyezzük egy déli fekvésű ablak közelébe, ahol a legtöbb napfényt kapja. Kültéren történő ültetés esetén válasszunk egy napos, védett helyet.
3. Öntözés
Mérsékelt öntözést igényel. A növény gyökerei érzékenyek a túlöntözésre, ezért fontos, hogy a talaj felső rétege kiszáradjon az öntözések között. Nyáron, amikor a növény aktívan növekszik, hetente egyszer-kétszer öntözzük meg, míg télen, amikor a növekedés lelassul, ritkábban van szükség vízre.
4. Trágyázás
A citromverbéna rendszeres trágyázást igényel a növekedési időszak alatt. Kora tavasszal alkalmazzunk egy kiegyensúlyozott, lassan felszívódó műtrágyát, majd nyáron havonta egyszer egy magas nitrogéntartalmú folyékony trágyát. Ősszel csökkentsük a trágyázást, hogy a növény felkészülhessen a pihenő időszakra.
5. Metszése
A citromverbéna metszése segít megőrizni a növény formáját és serkenti az új hajtások növekedését. Tavasszal, az új növekedési időszak kezdetén vágjuk vissza a szárakat körülbelül egyharmaddal. Nyáron rendszeresen távolítsuk el a virágokat, hogy a növény ne fordítson túl sok energiát a magok képzésére, és inkább a lombozat növekedésére koncentráljon.
6. Szaporítása
A citromverbéna szaporítása dugványozással a legegyszerűbb. Nyár elején vágjunk le 10-15 cm hosszú, egészséges hajtásokat, távolítsuk el az alsó leveleket, és ültessük őket homokos talajba vagy rakjuk vízbe gyökereztetés céljából. A dugványok néhány hét alatt gyökeret eresztenek, és készen állnak az átültetésre.
7. A Citromverbéna teleltetése
Az Aloysia citrodora nem tűri a fagyokat, ezért a hidegebb éghajlatokon télre be kell vinni a növényt. Amennyiben cserépben neveljük, helyezzük egy világos, hűvös helyre, például egy fűtetlen üvegházba vagy verandára. Csökkentsük az öntözést és hagyjuk, hogy a növény pihenjen a téli hónapok alatt. Tavasszal fokozatosan növeljük az öntözést és a napfényt, hogy a növény újra aktivizálódjon.
Összegzés
A citromverbéna gondozása, teleltetése és szaporítása összességében könnyű feladatnak mondható. Megfelelő talaj, napfény, mérsékelt öntözés és rendszeres metszés mellett bőven meghálálja a törődést, és egész évben örömet okoz a kertészeknek.
Kép forrása: Plenuska, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons