Idén hamar jött a nagy hőség, ilyenkor már nem segítenek a redőnyök, sötétítő függönyök, ventilátor és hideg víz használata sem. Csak a beltéri klíma tud segítségünkre lenni, amit ha megfelelően használunk, elviselhetővé teszi az otthonunk levegőjét. Viszont nagyon fontos, hogy a rendszeres klímatisztítás és karbantartás mellett az ideális hőmérsékletet állítsuk be.
Mennyi az ideális hőmérséklet?
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szakemberei kiemelik, hogy a légkondicionáló berendezések helyes használata elengedhetetlen, ami nemcsak a rendszeres takarítást és karbantartást jelenti, hanem azt is, hogy hány fokra állítjuk a készüléket a kánikulában. A túlzott hűtés ugyanis egészségügyi problémákat okozhat, ezért nagy melegben se haladja meg a beltéri és kültéri hőmérséklet különbsége a 8-10 fokot.
Kánikulában a 27-28 fokos beltéri hőmérséklet is kellemes, viszont a túl alacsony hőmérséklet nagy teher a szervezetet számára, főleg akkor, amikor egy ilyen fokra lehűtött helyiségből kilépünk a szabadba. A klímahasználat következtében a helyiség levegője sok esetben szárazzá válik, ami szem, torok és a bőr kiszáradást is okozhat. Mindenképpen figyeljünk arra, hogy a hideg levegő ne érjen közvetlenül embert, mert ízületi fájdalmak és gyulladások is jelentkezhetnek.
Fontos a szellőztetés is
- A napjainkban megvásárolható klímák, általában nem biztosítják a friss levegőt, így a rendszeres szellőztetésre nagyon oda kell figyelni. A megfelelő szellőztetéssel elkerüljük a szén-dioxid és egyéb anyagok felhalmozódását a levegőben.
- Mivel a szűrőkön, a hőcserélők felületén rengeteg por, pollen és mikroorganizmus halmozódik fel, ezért a gyártói előírás szerint rendszeresen tisztítani kell, máskülönben a klíma fertőzéseket okozhat, valamint allergiát is.

